Залежність від їжі: чому виникає і як від неї позбутися?

Залежністю від їжі, згідно зі статистичними даними, страждає третина всього населення планети. При цьому явищі тяга до певних продуктів обумовлена відбуваються в мозку процесами, подібними по механізму з тими, які відбуваються з наркозалежними та алкозалежними людьми. Людина поглинає їжу не тому, що голодний, а тому, що відчуває задоволення і радість тільки після її прийому.

Фактори виникнення «харчової» залежності

Залежність від їжі зустрічається у жінок, чоловіків та дітей з практично однаковою частотою. Причини виникнення даного явища зумовлені як психологічними, так і фізіологічними чинниками. До них слід віднести:

 • Глибокі емоційні переживання, при яких людина прагне «заїдати» стрес, хоча б тимчасово позбутися від переживань за допомогою їжі.
 • Прагнення схуднути, яке виражається в жорстких обмеженнях. Подібний метод завжди призводить до зворотного: організм, не витримуючи суворої дієти, змушує худне «зриватися». В результаті людина їсть все підряд і не може зупинитися, незважаючи на що виникає дискомфорт, біль у шлунку і стрімкий набір ваги.
 • Гормональні порушення. В цьому випадку у людини спостерігається недостатня вироблення гормону, який зменшує апетит, тому його постійно тягне до їжі.
 • Нераціональне харчування. Якщо в меню переважають прості вуглеводи і жири, причому у великих кількостях, то людина починає відчувати практично таку ж залежність від їжі, як наркозалежний від токсичних речовин. Як тільки в крові знижується рівень глюкози, він відчуває потребу знову щось з’їсти: цей сигнал подається мозком.
 • Неправильне ставлення до їжі, сформований у дитини ще в дитинстві. Багатьох дорослих з харчовою залежністю в дитинстві заохочували за те, що вони з’їдали всю їжу, яку клали на тарілку. Така лінія поведінки призводить до формування стереотипу: їсти багато – добре. На цьому ґрунті формується психологічна залежність від їжі.
 • Почуття незадоволеності собою, своїми якостями, тілом, зовнішнім виглядом. З одного боку, в їжі людина з комплексами бачить єдине джерело втіхи, з іншого – вважає, що його расплывшемуся тілу вже ніщо не зашкодить, тому продовжує поглинати їжу у величезних кількостях.

Пристрасть до їжі – справжня проблема сучасного суспільства. Переїдання призводить не тільки до ожиріння, але й до численних проблем зі здоров’ям, що істотно скорочує тривалість життя.

Ознаки, що визначають залежність від їжі

Основними проявами харчової залежності є:

 • Небажання ділити з ким-небудь трапезу. Залежний нерідко робить таємні запаси смачненького, щоб з’їсти їх непомітно від інших, у відокремленому місці.
 • Заклопотаність запасами їжі. Якщо в холодильнику немає якого-небудь продукту, «харчової наркоман» готовий бігти за ним в магазин, в який час доби це не знадобилося б.
 • Порушення сну вночі. Людина постає спеціально, щоб перекусити, навіть в нічний час доби.
 • Поява тривоги і паніки, якими супроводжується почуття голоду.
 • Людина почуває себе щасливим тільки після їжі, при цьому йому все одно, що він їсть – головне, щоб відбувся сам факт прийому їжі.
 • Прийом їжі відбувається дуже швидко. Хворий їсть, майже не жуючи, бажаючи якомога швидше відкусити наступний шматок.
 • Здорова їжа не приносить задоволення: залежного приваблює тільки жирне, борошняне і солодке.
 • Думки про їжу нав’язливо переслідує людину протягом усього дня, чим би він не займався.
Читайте також:  Які фрукти можна їсти при схудненні: вибір фруктів, меню дієти

Проблема серйозна, адже для позбавлення від залежності людині недостатньо визнати факт того, що він страждає від харчової «пристрасті». Щоб впоратися з цим станом, в більшості випадків потрібна допомога психоаналітика або психотерапевта.

Які продукти викликають залежність?

Патологічне переїдання провокують шкідливим продукти, які стають причиною ожиріння.

 • На першому місці – фастфуд. Картопля-фрі, гамбургери, піца, пиріжки та інші різновиди улюбленої всіма «швидкої їжі» містять надмірну кількість жирів, завдяки чому і провокують надмірну прихильність до них. Крім того, в таку їжу додають безліч смакових добавок та ароматизаторів, що робить їх смак більш яскравим і насиченим.
 • Продукти, що містять цукор: цукерки, випічка, печиво, газовані напої, білий хліб. Вони сприяють тому, що в крові швидко піднімається рівень глюкози. Коли він знижується, мозок потребує надходження цієї речовини в організм.
 • Шоколад, дія якого схоже з дією антидепресантів. Саме це властивість сприяє формуванню залежності від цього продукту.
 • Морозиво. Цей продукт, який так люблять діти, містить багато насичених жирів, а також цукру — компонентів, що сприяють звиканню до їжі. Його регулярне споживання створює ризик формування залежності від їжі.

Боротьба з надмірною любов’ю до їжі – складний процес, що вимагає від залежного радикального перегляду свого відношення до їжі.

Як позбутися залежності від їжі?

Щоб вирватися із замкнутого кола, яке складається з нападів обжерливості, почуття провини за це і повторних заїдань переживань, потрібен комплексний підхід. Людина, що бажає перемогти залежність від їжі, повинен не тільки скорегувати свій раціон, але і змінити спосіб життя.

Організація харчування

Залежному слід пам’ятати: не можна різко обмежувати себе в їжі. Жорсткі дієти поряд з виснажливими фізичними вправами лише призведуть до нового зриву і безконтрольного поїдання всього, що знаходиться в холодильнику. Слід скористатися цими правилами:

 • Вести харчовий щоденник. Робити це потрібно чесно, заносячи в нього абсолютно всі дані про те, скільки чого і в який час було з’їдено. Це дозволить відтворити реальну картину харчування і проаналізувати, що можна і потрібно виключити з раціону. Зрозуміло, це повинні бути всі шкідливим продукти, що погіршують стан здоров’я, так і зовнішній вигляд.
 • Систематизувати прийоми їжі. Необхідно дотримуватися такого розпорядку, при якому людина буде їсти три рази на добу (основні прийоми), роблячи перекуси (не більше трьох) між сніданком, обідом і вечерею.
 • Не варто робити запаси їжі, особливо – шкідливою. Краще позбутися тих запасів, які вже є, не шкодуючи ні продуктів, ні витрачених на них коштів, адже здоров’я важливіше.
Читайте також:  Товстіють від насіння: скільки можна їх їсти щоб не погладшати?

 • Щоб прийоми їжі, які без «шкідливостей» здаються прісними і незвичними, зробити більш приємними, слід додавати до страв натуральні спеції (не концентрати).
 • Раціон повинен бути різноманітним, але більшу його частину мають становити продукти, що містять велику кількість клітковини. Це – сирі овочі, бобові, зелень. Клітковина сприяє більш повільному всмоктуванню глюкози в кров, завдяки чому бажання з’їсти що-небудь заборонене знижується.

Щоб «обдурити» шлунок, дієтологи рекомендують пити більше води. Таким чином можна знизити відчуття голоду.

Переоцінка способу життя

Нерідко малорухливий спосіб життя і відсутність хобі, роботи, занять за інтересами сприяє формуванню харчової залежності, адже людині більше не на чому концентрувати свою увагу. Саме тому, щоб позбутися психологічної залежності від їжі, обов’язково потрібно переглянути свій спосіб життя, щоб їжа перестала займати головне місце.

Перш за все, необхідно знайти справу, яке дозволило б відволіктися від постійних думок про їжу. Це може бути малювання, танці, заняття спортом, оволодіння яким-небудь навиком.

Також варто мотивувати себе. Наприклад, якщо у людини є діти, він повинен намагатися подолати залежність заради них, щоб вони у свідомому віці не проходили через аналогічні страждання.

Всім, хто страждає від харчової залежності, слід працювати над корекцією режиму. Переїдання протягом всього дня призводить до порушень сну, адже організм навіть вночі зайнятий переробкою надмірної кількості надійшла їжі. Кілька днів, протягом яких людина буде приймати їжу за розкладом, допоможуть «влитися» в нормальний ритм. Протягом перших декількох днів після початку харчування в нормальному режимі залежні почувають себе стомленими і лягають спати раніше.

Повноцінний сон, який триває не менше 8 годин, знижує ризик переїдання і ожиріння.

Краще не думати перед сном про їжу, адже в останній момент можна знайти у собі сили і відправитися до холодильника за порцією смачного продукту.

Не слід піддаватися спокусі спільних чаювань, адже в теплій компанії так і хочеться з’їсти щось шкідливе, в доповнення до чаю або кави.

Читайте також:  Фруктоза при схудненні: користь чи шкода, заміна цукру, протипоказання

Методи боротьби з психологічною залежністю від їжі

Іноді людина не в змозі впоратися з харчовою залежністю самостійно, незважаючи на всі зусилля, які він до цього докладає. В такому випадку йому потрібна допомога фахівця-психоаналітика, який, проводячи бесіди з залежним, встановлює причини такої гарячої любові до їжі.

Спеціаліст надає всебічну підтримку пацієнту, вдаючись до таких специфічних методів, як проблемна дискусія, тренінги по свідомості емоцій, рольові ігри.

Також психотерапевт пояснює рідним і близьким залежного необхідність підтримки та участі – це робить надію на позбавлення людини від непомірне тяги до їжі більш ймовірною. Якщо не підтримувати залежного, він дуже швидко втратить віру в себе, а це основний фактор, в силу якого хворі з будь-якого виду залежністю не можуть подолати згубну тяги.

Залежність від їжі – не перебільшення, а реальна проблема. Боротися з нею необхідно, адже переїдання відбивається не тільки на зовнішньому вигляді, але і на стані, функціонуванні внутрішніх органів. Комплексний підхід до корекції стану дозволить людині повернутися до звичного способу життя і отримувати радість не від їжі, а від того, що відбувається навколо.